Sherlock

by - října 25, 2015


     Ahoj! Je neděle a já se pro dnešek rozhodla, že trochu odbočím od tématu knih, i když ne tak docela. V nedávné době jsem se opravdu zbláznila do britského seriálu, který nese název Sherlock. Od knih vlastně neodbočuji úplně, jelikož seriál, jak už značí jeho název, je inspirovaný díly Sira Arthura Conana Doyla.

     Neexistuje snad nikdo, kdo by legendárního detektiva Sherlocka Holmese neznal. Jeden četl knihy, druhý zase viděl jen filmová
zpracování, někdo obojí. Pokud se řadíte mezi ty, kteří knihy nečetli, ani neviděli filmy, určitě jste o Sherlocku Holmesovi alespoň slyšeli. Když už jsme však u Sherlocka, nesmíme opomenout ani jeho věrného přítele dr. Johna Watsona. John není jen Sherlockův přítel, ale také spolubydlící. V knihách vystupuje v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů. Podle životopisu zmíněném v první z Doylových povídek sloužil Watson jako vojenský lékař v Indii. Po zranění se vrátil zpět do Londýna, kde se seznámil s Holmesem. Zde si také později založil soukromou lékařskou praxi a oženil se s Mary Morstanovou. Bydliště Sherlocka Holmese a Doktora Johna Watsona se nacházelo ve viktoriánském domě na Baker Street, zde nyní najdeme The Sherlock Holmes Museum. 

 

K seriálu


Sherlock je televizní seriál britské televize BBC. První díl byl odvysílán 25.července 2010. Zatím má seriál tři série po třech dílech. Každý díl trvá kolem hodiny a půl a rozhodně se u žádného nenudíte. Plánovaná je už i čtvrtá série, jejíž natáčení započne o prázdninách 2016. Mimo to se můžeme těšit na speciální díl, který se bude odehrávat ve Viktoriánské době. Včera (24.10.2015) byl zveřejněn datum i název. Speciál The Abominable Bride bude odvysílán 1.1.2016 na BBC. Čeští diváci si budou muset o trochu počkat, ale věřím, že bude stát rozhodně za to!


Postavy 

 

Sherlock Holmes

Sám sebe označuje jako "vysoce funkčního sociopata". Podivínský génius řeší ty nejzvláštnější případy a sám má nejraději sériové vrahy. Jak říká: "Člověk se má vždy na co těšit." A když je znuděný, střílí svým devítimilimetrovým Browningem na zeď, kde má namalovaného smajlíka. Sherlock vás bude překvapovat svými myšlenkovými pochody a svým charismatem vás okouzlí.
V seriálu jej ztvárnil Benedict Cumberbatch. John Watson

Tenhle sympatický chlapík je bývalý vojenský lékař a jediný Sherlockův přítel a spolubydlící. Pomáhá mu také řešit případy. I když si to Watson sám nepřiznává, Sherlock pro něj hodně znamená. Často si lidé myslí, že jsou s Sherlockem pár a John jim pak marně vysvětluje svou skutečnou orientaci. Po několika nevydařených vztazích se nakonec ožení s Mary Morstanovou.
Watsona si zahrál Martin Freeman.

Mycroft Holmes

Sherlockův starší bratr a také významný člen britské vlády i tajných služeb. O svého bratra má neustálou starost, ale když jsou tihle dva spolu, tváří se, jako by k sobě vůbec nic necítili. Mycroft je přísný, vážný a zásadový muž, který si je s Sherlockem v mnoha ohledech velice podobný. Mně osobně přijde neuvěřitelně legrační.
Mycrofta si zahrál Mark Gatiss, který je mimo jiné i spolutvůrcem seriálu.
 James "Jim" Moriarty

Sherlockův úhlavní nepřítel. Geniální zločinec, jehož kriminální síť se rozprostírá po celém světě. Je neuvěřitelně inteligentní, výstřední a naprosto šílený.
Je téměř nepolapitelný a pokaždé má skryté eso v rukávu. Disponuje tajemným, okouzlujícím šarmem, který vás podivným způsobem očaruje.
Jeho vynalézavost nezná mezí.
Do role Moriartyho se dokonale vžil Andrew Scott. Na tak geniálně procítěného psychopata jen tak nezapomenete. Andrew má můj obrovitánský obdiv.
Irene Adlerová

Dominantní, rázná a tvrdá. Jediná žena, která kdy dokázala zahýbat s Sherlockovými city. Svým šarmem si dokáže získat každého a hodně toho využívá. Má kontakty i mezi těmi nejvýše postavenými.

V seriálu ji ztvárnila Lara Pulver.
Inspektor Greg Lestrade

Vždycky, když je policie v koncích, což je skoro pořád, obrací se na Sherlocka Holmese. Inspektor Greg Lestrade je také jedním z mála lidí, kteří Sherlocka respektují a mají pochopení pro jeho chování.
Seriálové role inspektora se ujal Rupert Graves.
 Paní Hudsonová


Křestní jméno paní Hudsonové nám zůstává záhadou. Tato sympatická dáma vlastní dům číslo 221B na Baker Street. O své podnájemníky Sherlocka a Johna se velmi dobře stará, avšak není jejich hospodyňka, jak sama často zdůrazňuje. Paní Husonovou prostě musíte mít rádi.

V seriálu si ji hraje Una Stubbs.Mary Morstanová

Johnova snoubenka a žena, se kterou si dokázal udržet delší vztah. Je inteligentní, romantická a má smysl pro humor. Pracuje jako sestřička v ordinaci.
V seriálu ji hraje Amanda Abbington.


Molly Hooperová 

Šedá myš a laborantka. Pracuje v márnici a při setkání s Sherlockem se na něj snaží udělat dojem. Díky její stydlivé povaze se jí to však moc nedaří. Přesto je důležitou součástí jeho života.

V seriálu ji hraje Louise Brealey.
Philip Anderson 

Je člen forenzního týmu Scotland Yardu, který dává Sherlockovi jasně najevo, co si o něm myslí. Ve svém oboru je uznávaným odborníkem, přesto se ale nevyznačuje přílišnou bystrostí. Díky tomu je také častým terčem Sherlockových vtípků.
Seriálovou roli ztvárnil Jonathan Aris.
 

Přehled epizod

 

1.série
Studie v růžové (A Study in Pink)
Slepý bankéř (The Blind Banker) 
Velká hra (The Great Game) 

2.série

Skandál v Belgravii (A Scandal in Belgravia)
Psisko baskervillské (The Hounds of Baskerville) 
Reichenbašský pád (The Reichenbach Fall) 

3.série 
Prázdný pohřebák (The Empty Hearse) 
Znamení tří (The Sign of Three) 
Poslední přísaha (His Last Vow)


     Seriál Sherlock a jeho postavy mi rychle přirostly k srdci. Ať už je to Sherlockovo charisma, Watsonův styl mluvy, Mycroftovy legrační obličeje, sympatická paní Hudsonová, nebo psychopatický Moriarty.


Obsazení bylo vybráno geniálně a Sherlock se stal mým seriálem číslo jedna.

    Sherlock se stává ve světě čím dál tím oblíbenějším a v dnešním světě nenáročných telenovel a stupidních seriálů je to jen a jen dobře.
    Když se tak zamyslím, mám vlastně s Sherlockem i s Watsonem některé věci společné. Tak například u Sherlocka jsou to smsky. Také raději píšu, než volám. Kolem Sherlocka se musí pořád něco dít, nesnese nudu. To je další společná vlastnost. A co mám společného s Watsonem? Blogování. Ano, Watson si také píše blog! :) Hledala jsem na internetu a našla jsem ho! Zde přikládám i odkaz.
     
Ke konci přidávám nějaké gify pro pobavení, tak snad se vám dnešní článek líbil. :)You May Also Like

12 milých komentářů

 1. Díky moc! :) Ano, fanoušků Sherlocka přibývá... :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, i já jsem tomu absolutně podlehl. :) Stejně jako tvému blogu. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to mě neuvěřitelně potěšilo! Velké Díky! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Díky :) Příšte by stačilo všechno klidně v jednom komentáři, ale vůbec mi to nevadí.. ;D

  OdpovědětVymazat
 6. Nikde jinde mě tak nezaujal herec Benedict Cumberbatch jako v hlavní roli Sherlocka...nejhorší je čekat na to než vyjde další díl ...:)

  OdpovědětVymazat
 7. To máme naprosto stejně. Já si celkově oblíbila všechny herce, možná na nějaké výjimky, protože mi přijdou skvělí! :) To čekání je úmorné, už aby byl speciál a čtvrtá série... :)

  OdpovědětVymazat
 8. Už jsi viděla nový díl? Jaký na něj máš názor? Člověk se konečne dočká dalšího dílu, když na konci zjistí že se hlavní děj vůbec nepohnul dál :D
  Ale i tak skvělá atmosféra a herecké výkony.

  OdpovědětVymazat

Vaše komentáře jsou pro mne největší odměnou. ♥

Copyright © Barbora Voříšková, 2015 - 2018

Není-li uvedeno jinak, vše, co naleznete na tomto blogu, bylo v krůpějích potu sesmoleno mou vlastní rukou. A proto vás žádám, respektujte autorská práva.