Čaj o páté s Knihomolkou

by - prosince 05, 2015

 

Ahoj, Čaj o páté je zpět, tentokrát s nemocnou Knihomolkou... Vlastně na tom není nic divného, už jsem si pomalu začínala říkat, že moje zdraví po dlouhé době opět slouží vcelku normálně. Haha - ironie, Murphyho zákon. Netuším, oč v mém případě jde, ale jedno vím jistě - nezlepší se to. Když jsem se ráno probudila (pokud můžete půl dvanáctou považovat za ráno), má hlava třeštila jako po pátečním vymetání všemožných barů (vzhledem k mému věku tuto verzi vyloučíme). První myšlenka, na kterou se dokázal mozek zaměřit byla taková: "No do háje. Já dneska prostě nevydržím civět do notebooku, natož abych dokázala něco napsat..." Pravděpodobně musela zasáhnout vyšší moc, jelikož se kolem třetí hodiny "ukrutná bolest, která mě asi zabije" změnila jen na "bolest". Navíc bych byla naštvaná sama na sebe za porušení určitého harmonogramu. A tak tu máme článek, v němž si s vámi chci popovídat o Vánocích a o tom zbytečném povyku kolem nich. ;) 


Miluji Vánoce. Zbožňuji tradice, pečení cukroví, vůni jablek, skořice, vanilky, jehličí, čistého vzduchu a svíček. Drobná světýlka ve mně vzbuzují klid a notnou dávku nostalgie. Praskání dřeva v kamnech je písní pro mé uši, padající sníh Ódou na radost. Dokázala bych sedět celé odpoledne v křesle, odkud bych pozorovala plamínky tančící v rytmu českých vánočních koled. 
     
Vánoční atmosféra, to je moje. Proto mne neuvěřitelně irituje, vytáčí, rozhořčuje a rozpaluje do běla způsob, jakým nákupní řetězce prostřednictvím svých reklam tyto krásné svátky devastují. Z Vánoc se stala marketingová sra*ka (omlouvám se, ale jinak to nazvat nemohu...). Když vidím věci, na které nalákávají malé děti, je mi zle. Obchody na Vánocích vpodstatě vydělávají, obyčejní lidé rozhazují peníze zcela pro nic. Kam se poděla ta nádherná pohoda, kdy rodina zasedla k jednomu stolu, vzdala díky za zážitky, jenž jim uplynulý rok přinesl, rozbalila skromné dárky a vyprávěla si příběhy pro dlouhé zimní večery? 
Dnes je vše jinak. Každý předhání jeden druhého, nakupuje drahé dary bez rozmyslu, jen aby svému okolí předvedl, že na to prostě má. Víte co? Táhněte do háje. Kašlu vám na reklamy, falešné televizní spoty, produkty s přemrštěnou cenou, kterou v lednu o 70% snížíte. 
     
Nejsem doufám jediná, kdo si přeje sváteční pohodu plnou lásky, přátelství, cukroví, světýlek, praskajícího ohně, krásných filmů, koled, překvapení, napětí - ach bože, jak se tu tak rozepisuji uvědomuji si, že se již Vánoc nemohu dočkat! Těším se, až si budu o prázdninách číst vánoční příběhy, pít horké nápoje, péct cukroví, zdobit stromeček, dělat radost druhým...! 
Prosím vás, zastavte své kroky a uvědomte si, o čem mají být pravé, nefalšované Vánoce. Užívejte si je plnými doušky, říkejte blízkým, jak moc pro vás znamenají, neboť právě teď je ta pravá chvíle. A hlavně se z toho všeho nezblázněte. :) 

Malá rada na závěr od strýčka Murphyho, na kterou si rádi vzpomenete při vánočních nákupech:

„Jestliže přestoupíš do jiné fronty, ta, kterou jsi právě opustil začne postupovat rychleji.“
P.S.: Jsem jediná, kdo stále nemá ani jeden dárek? :D
 

 

You May Also Like

16 milých komentářů

 1. A copak máš, migrénu? Kamarádce skvěle zabírá migralgin. Jinak, souhlasim s tebou. Marketing je holt marketing a je cim dal odpornejsi. Ale deti jsou zhyckane a zkazene, takze to na ne perfektne plati. My jsme u nas v rodine vsichni dospeli a tak si davame po dvou darcich. Navic o vetsine vime, nebot si je sami vybirame :D. Sice se vypari to "těšení se" (i kdyz, na ty knihy se tesim stejne:)) ale odpada stres. Spousta stresu:). Hezké svátky bez televize a s peknou knihou preju:). A ty vlocky co tu litaj jsou bozi :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, migrénu ne... :D Nejspíš zase nějaké nachlazení, chřipka, nebo něco podobného. Dnešním dětem bych nafackovala, když vidím, jak se chovají. Nemají vůbec žadný respekt. Já také častokrát vím, co na mě pod stromečkem čeká, vždycky se ale objeví nějaké to překvapení. :)
   Tobě také hezké svátky s parádní knihou a děkuji za skvělý komentář! :))

   Vymazat
 2. Krásný článek, a souhlasím s tebou..

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jsem se to chytla od tebe ,já jsem věděla ,že nemám ten čaj po tobě ochutnávat bolí mi v krku a ucho. Moje rada pro tebe - šátek na krk a co Mikuláš? Mám tě ráda babi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je mi tě líto, o Mikuláši možná udělám článek. ;) Díky za radu, já tebe taky. ;)

   Vymazat
 4. Moc krásný článek :),taky miluji Vánoce :).Ještě,aby byl sníh a budu nejštastnější člověk na světě :D.Brzy se uzdrav :).Moc se těším na další článek :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za sněhovou vánici bych dala cokoli... :D Děkuji za podporu a milý komentář! ❤

   Vymazat
 5. Rychle se uzdrav. :) Pěkný článek. :) Já taky nemám ještě žádné dárky, musím se moc brzy po něčem poohlédnout. Na Vánoce seuž opravdu moc těším. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu se snažit..:) Já taky, vážně už musím něco sehnat. :D Opět děkuji za podporu a skvělý komentář, všichni jste úžasní.. :))

   Vymazat
 6. Moc pěkný článek! :-) Taky mám ráda takové ty klasické, nekomerční Vánoce, ale mám pocit, že jsem jediný nadšenec široko daleko, neboť jakmile se zmíním, že se nemůžu dočkat Vánoc, tak si každý kolem mě povzdychne s tím, že ten stres a narvaná nákupní centra za to nestojí :-( No nic, jdu si zapálit vánoční svíčku a pustit koledy :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně.. Přitom Vánoce nejsou jen přeplněná nákupní centra, z jejichž reproduktorů vyhrávají americké písničky (na které už začínám být alergická)... Super nápad, asi udělám to samé. :) Díky za hezký komentář! :))

   Vymazat
 7. Výstižně řečeno :D Jako v podstatě souhlasím, ale já už jsem si na to šílenství kolem tak zvykla, že už se mi to daří ignorovat. Ale ano, klidné Vánoce by se pro jednou hodily :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :D Já to taky tak nějak ignoruji, ale i tak - vraždila bych... :D
   Btw.: Už jsem dočetla Marťana! Jo! Slyšíš dobře, konečně! :D :)

   Vymazat
  2. Tenhle pocit moc dobře znám :D
   To je dobře :) Jaký byl?

   Vymazat

Vaše komentáře jsou pro mne největší odměnou. ♥

Copyright © Barbora Voříšková, 2015 - 2018

Není-li uvedeno jinak, vše, co naleznete na tomto blogu, bylo v krůpějích potu sesmoleno mou vlastní rukou. A proto vás žádám, respektujte autorská práva.