Recenze - Mechanický anděl (Pekelné stroje #1)

by - prosince 23, 2015

Mechanický anděl

Cassandra Clare

Počet stran: 366

Nakladatelství: Yoli


Už na vás také všechno absolutně dopadlo, podlehli jste vánočním rytmům, výzdobám a všechen stres odhodili stranou? Nevím, jaký zázrak nastal, ale mně se to i přes odporné aprílové počasí, jenž právě posměvačně vládne v našich končinách, tak nějak podařilo. S největší pravděpodobností k mé náladě přispělo i včerejší rozdávání dárků, sledování filmů, prozpěvování (přesně takové prozpěvování, kdy je každému jedno, jak moc falešným zpěvem disponujete) nebo jen obyčejné klábosení v naší třídě. Bolestně jsem si také uvědomila, že mi ti blázni budou chybět. Až moc chybět...
Ovšem vykecávací články někdy příště, dnes zde konečně máme recenzi na knihu, jež skvěle vyšlapala cestu k mé budoucí (snad) oblíbené trilogii.Píše se rok 1878 a šestnáctileté Tesse Grayové zemřela teta. Poslední blízký člověk, s nímž ji pojí pokrevní pouto se nachází daleko přes oceán od rodného města New Yorku. Když Tesse přijde dopis z pera milovaného bratra Natea, v němž je vyzvána k přicestování do opěvovaného Londýna, neváhá ani vteřinku. Netuší však, jaké neuvěřitelné bytosti ovládají spletité podsvětí tohoto rozlehlého města. Jsou mezi nimi upíři, vlkodlaci, démoni a především potomci andělů - lovci stínů. Ti mají za úkol čelit všemu zlu a chránit "obyčejné", jak nazývají lidi bez nadpřirozených schopností, před démonickou mocí. 
V přístavu na Tessu bohužel nečeká Nate, nýbrž Temné sestry, do nichž Nate údajně vkládá veškerou důvěru. Jsou to ovšem Temné sestry, kdo Tessu uvězní a snaží se ji vycvičit pro Magistra, nejvýše postaveného člena Klubu Pandemonium. Tessa zjišťuje, jak výjimečnou moc její nitro ukrývá - dokáže proměnit své tělo v naprosto odlišného člověka, bez ohledu na to, zda je živý, nebo již po smrti. 

Společně s mladou Američankou Tessou Grayovou přijíždíme do Londýna, jehož zákoutí jsou temnější, než bychom mohli očekávat. Sama nemám vůbec žádnou představu, zda bych v pouhých šestnácti dokázala urazit takovou dáli bez jediné koruny. Avšak když už vám na světě nikdo jiný nezůstal, nemáte prakticky na vybranou. Ocitáme se v pařátech Temných sester, ze kterých nás dříve či později čistě náhodou vysvobodí William Herondale, lovec stínů. Hned mne napadlo, že právě s Willem brzy dojde na typicky klišoidní milostný vztah. Autorka mne však brzy vyvedla z omylu. Po zvláštním sledu událostí v domě Temných sester šokovanou Tessu probudí přítomnost Mlčenlivého bratra a Charlotte, vedoucí Institutu. Zpočátku nedůvěřivá Tessa svěří svůj komplikovaný příběh do Charlottiných rukou, která jí slíbí, že o ni bude postaráno a zahájí pátrání po jejím bratrovi. Svůj slib také dodrží.

Cassandra příběh přesunula do viktoriánského Londýna, jemuž nasadila pochmurný závoj s nádechem temnoty. Z každé stránky na vás dýchá štiplavá vůně Temže, staré budovy a především nejistota. Ta kousavá, nervy drásající  nejistota. K dalším plusům patří i poměrně rychlý rozjezd. Celkově se v knize stále něco děje, což přidává na poutavosti, čtenář není unuděn k smrti nicneříkajícími pasážemi.

Všechny postavy mají svůj osobitý charakter. Ať už nepředvídatelný Will, zpočátku mírně naivní Tessa, gentlemantský Jem, obětavá Charlotte, roztržitý Henry či věčně nespokojená Jessamine. Každý je propracován do detailu, ať už po fyzické stránce, tak po stránce psychické. Věc, která mi připadala téměř neuvěřitelná, bylo vykání mezi nezletilými. Takové chování vyznívalo roztomile a nutilo mě k úsměvu. Jsem zvědavá, jakým směrem se budou charaktery vyvíjet v dalších dílech, především ten Willův.

Mechanický anděl mne překvapil, mezi jeho stranami prožijeme krásný příběh, místy skutečně strašidelný. Konec byl šokující, Cassandřino psaní ohromující. Druhé pokračování má knihovna srdečně vítá, už teď je celá nedočkavá. A já také. :)

92%

Všem chci popřát veselé Vánoce, hezké knihy pod stromečkem, poklidné svátky a přeplněná břicha (ať netloustnu sama :D)! Užívejte volna a vánoční pohody. :)

A jaký názor jste si na knihu vytvořili vy? :)

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství YOLI. 
http://yoli.cz/

You May Also Like

14 milých komentářů

 1. Děkuji za prima recenzi, mám ráda atmosféru viktoriánského Londýna a knížku mám v hledáčku, po zkouškovém ji určitě zkusím. Krásné Vánoce! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já děkuji za milý komentář! :) Krásné Vánoce i tobě a držím palce při zkouškovém! :)

   Vymazat
 2. četla jsem celou sérii a moc jsem si ji užila doporučuji

  OdpovědětVymazat
 3. Séria Pekelné stroje je skvelá :). Keď som ju dala čítať mamine, tak sa jej asi aj páčila o trošku viac ako Nástroje smrteľníkov :D. Ono hlavne to prostredie viktoriánskeho Lonýna je kúzelné ❤. Pekná recenzia :)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já Nástroje smrti nečetla, ale také jsem slyšela, že se někomu líbily Pekelné stroje více. :) Ano, to prostředí viktoriánského Londýna je kouzelné ❤. Děkuji moc! :)

   Vymazat
 4. Super recenzia! :) Veľmi dlho sa už rozhodujem, či túto trilógiu začať čítať a mám pocit, že si ma práve presvedčila. Keď najbližšie pôjdem do kníhkupectva, tak si ju hneď asi aj celú zaobstarám. ❤ Ďakujem teda :)

  Nástroje smrti odporúčam...aj keď, nie je v nich viktoriánky Londýn... ale všetkých 6 kníh vie zaujať a každá jedna vie veľmi prekvapiť :)
  Na prvú knihu som aj skúšala napísať recenziu..ak by ťa to zaujalo... :)
  (teda skôr to pokus o recenziu - v blogoch a recenziách som len nováčik :) )
  http://maliaandbooks.blogspot.sk/2015/12/the-mortal-instruments-city-of-bones.html
  Prajem krásny deň :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mám opravdu radost, že jsem tě svou recenzí přesvědčila! :)♥

   Myslím, že si Nástroje smrti přečtu, když mi je zde všichni tak chválíte. :)
   Na recenzi se kouknu ráda a nic si z toho nedělej. :) Každý musel přeci něčím začít, já sama jsem také v blogování nováček... :)) Ráda podpořím! ♥

   Děkuji za úžasný komentář, krásný den i tobě! :)

   Vymazat
  2. Aj ja som rada, že si ma presvedčila, lebo som vážne dlho váhala :)

   Blogovanie ti ale ide! Máš pekný blog a super recenzie :) Ďakujem ❤

   Vymazat
  3. Nemáš vůbec zač, to já děkuji! :) Moc si toho vážím! ❤

   Vymazat
 5. Ještě štěstí, že už mám knihu půjčenou z knihovny, jinak bych se asi zbláznila :D Sice se k ní dostanu tak v únoru, ale aspoň vím, že si ji brzy přečtu :)
  Jinak jsem ráda, že se ti líbila :) Určitě si v nejbližší době musíš přečíst Nástroje smrti :) To je vlastně časově až po pekelních strojích.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže jsi se dočkala! :D To je dobře, snad si ji užiješ tak jako já. :) No vážně budu muset, když mě do nich všichni tak tlačí... :D Ale nevím, kdy se k nim dostanu, protože nemám na nic čas a je to nesnesitelně drahé... :D A já bych zrovna Nástroje smrti chtěla mít doma. :D
   Díky za úžasný komentář! ♥

   Vymazat
  2. Nejdřív se k ní budu muset dopracovat :D Ale věřím, že užiju :)
   V tom máš pravdu...nechápu, proč jsou knihy celkově tak drahé...

   Vymazat

Vaše komentáře jsou pro mne největší odměnou. ♥

Copyright © Barbora Voříšková, 2015 - 2018

Není-li uvedeno jinak, vše, co naleznete na tomto blogu, bylo v krůpějích potu sesmoleno mou vlastní rukou. A proto vás žádám, respektujte autorská práva.