Ve víru retra

by - května 15, 2016


K sepsání tohoto článku mne ve skutečnosti nejvíce inspiroval můj třináctiletý bratr, který je absolutně posedlý veškerými retro blbůstkami, a když byl retro týden v Lidlu, mohl se zbláznit radostí. K Vánocům mu "Ježíšek" nadělil rovnou tři knížky s jeho oblíbenou tématikou a nebyla bych to já, abych neprošmejdila stránku po stránce. A víte, co vám povím? Ono je to fakt skvělý! 

V knize Retro - co bylo a nebylo za reálného socialismu nás Michal Petrov provede po tehdejším konzumu, na nějž se obsahově soustřeďuje celá kniha. Jasně, můžete si říct, jak strašná nuda to bude, avšak vše je velmi pečlivě, kreativně a do detailu zpracováno tak, abyste zaujatě otáčeli jeden list za druhým a smáli se nad všemi těmi plakáty, obaly, reklamami, ženami s trvalou na hlavě, frontami na banány, a tak dále. Autor celou knihu sepsal na základě svých zkušeností a využíval bohatství osobního archivu, který patří k nejrozsáhlejším v České republice. 

Jelikož jsem ročník 2001, nemohu tehdejší dobu nijak soudit nebo namítat, co bylo a co nebylo. Ani si na drtivou většinu výrobků nevzpomínám (vlastně ani nemám jak), i když některé dnes již nesehnatelné pochutiny mi v paměti utkvěly. Tím se dostávám k části "jak zabavit rodiče a nechat je utápět v nostalgické náladě". Tento článek by vlastně mohl být jeden velký tip na dárek rodičům, neboť ze všech knížek měli nakonec největší radost právě oni. 

Bylo legrační pozorovat mamku s taťkou, jak listují, prohlížejí, vzpomínají a navzájem se jeden druhého ptají: "A tuto si pamatuješ?" a říkají: "To jsem nevěděla, že..." "Jo takhle to bylo...". Ač určitou část doby, o níž se v těchto knihách dočteme, prožili oni sami, spousta informací pro ně byla nová stejně tak jako pro mě. Věděli jste třeba, že velmi známým žvýkačkám Pedro chtěla konkurovat jakási čínská firma Pedrino, která vyrukovala se stejným logem, od originálu se lišila jen pozměněným názvem a tetovačkou v obalu? Věřte, nebyla jsem překvapená jen já. 

Autorův nápad je originální, lidem dříve narozeným poslouží kniha jako příjemný výlet k dávným vzpomínkám a těm, kteří dobu socialismu neokusili ani zčásti, pomůže chápat vyprávění rodičů a jejich složité popisování oblíbených sladkostí z dětství či čehokoliv jiného. Krom velké knihy Retro, jsou tu ještě dvě malé knížečky, k nimž patří i tématické CD. Dočtete se v nich o klasických stavebnicích jako je Merkur nebo vyhledáte večerní televizní program. 

Zatímco mamce při přehrávání jakéhosi záznamu ze Spartakiády ukápne nejedna slza, já chytám hysterický záchvat smíchu, brácha reaguje tak nějak neutrálně a taťka protáčí oči v sloup. Z legrace si utahuji z těch "odporných komunistických baráků" a propagace výrobků té doby mi přijde vtipná. I když, přiznejme si, ve srovnání s dnešními reklamami nebyly ty socialistické o nic horší. 

Pokud se v některých částech článku poznáváte, chcete zjistit nějaké novinky o době minulé, rozšířit si obzory, pobavit se či jen udělat někomu radost, jsou pro vás tyto knihy jako dělané. Nudit se rozhodně nebudete. A koneckonců, měli bychom si přeci připomínat minulost, ať byla jakákoli. Zavzpomínat s rodiči a prarodiči nám může v mnoha ohledech pomoci a porozumět jak dřívějšku, tak dnešku. 

Zaujaly vás knihy, znáte je? Líbil se vám článek, máte nějaké výhrady? Těším se na vaše komentáře! :)

You May Also Like

12 milých komentářů

 1. Moc pěkný článek a musím říct, že krásně fotíš, ty fotky jsou fakt moc úžasný :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jéj, táto kniha vyzerá skvelo. Určite sa po nej poobzerám :) Kika – Blog for smile

  OdpovědětVymazat
 3. Už loni jsem tuhle knížku chtěla koupit babičce k Vánocům a jak to tak vidím, tak ji koupím letos :). Jinak teda perfektní fotky, jak si to sladila s těma výrobkama z retrotýdnu, vypadá to fakt jak z té doby :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak snad se bude babičce líbit :) Opravdu moc děkuji, snažila jsem se. :)♥

   Vymazat
 4. O knize Retro - co bylo a nebylo... jsem už hodně slyšela. Občas na ní koukám, když si objednávám nové knihy. Vypadá vážně zajímavě. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
 5. Určitě jsou to zajímavé knihy... otázkou je, kolik je tam textu. Jakmile jsou to historické knihy faktu, tak se ráda podívám, něco si přečtu, ale pokud je tam hodně dlouhý souvislý text... no vytuhnu úplně stejně jako na hodině dějepisu.

  Opět úžasné fotky. Vážně nechápu, jak to děláš. Vlastně jak to všichni dělají. Máte tak úžasné fotky a já si můžu pogratulovat, když nejsou mázlé, natož, aby vypadaly takhle skvěle :D :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, v případě těchto knih je nemůžeš přečíst na jeden zátah úplně celé, člověka by to unudilo. :D

   Strašně moc děkuju! ♥ Není to nic složitého, dřív mi to moc nešlo, troufám si říct, že se postupem času zlepšuju, ale stejně fotky nemám tak ostré a v takovém ražení, jaké bych si představovala. Chce to trochu cviku a trpělivosti, ale po čase na to každý přijde a zjistí, že to není tak složité. :D :) Takže nesmutni, víš, kolik těch fotek musím nafotit, abych z nich mohla vybrat ty lepší? :D

   Vymazat
  2. Uznávám, že jich musíš nafotit asi hodně, ale aspoň máš nějaké použitelné. Mě se občas stává že fotím, fotím a nakonec to raději všechno smažu :D :(

   Vymazat
 6. Super! Taky miluju retro a to mi je čtrnáct! Naštěstí je další retro týden už za týden! A super fotky!

  OdpovědětVymazat

Vaše komentáře jsou pro mne největší odměnou. ♥

Copyright © Barbora Voříšková, 2015 - 2018

Není-li uvedeno jinak, vše, co naleznete na tomto blogu, bylo v krůpějích potu sesmoleno mou vlastní rukou. A proto vás žádám, respektujte autorská práva.